ଆପଣ କଣ ଗୋଟିଏ ଝିଅ ପାଇଁ ହାତ କାଟିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି କି? ତେବେ ରହିଯାଆନ୍ତୁ ।

32

ସାଧାରଣତଃ ଯୁବ ପିଢୀଙ୍କର ନିଜ ଶରୀରକୁ ହାନୀ ପହଚାଂଇବା ଗୋଟିଏ ଅଭ୍ୟାସରେ ପରିଣତ ହୋଇଗଲାଣି । କିଏ ଝିଅ ପାଇଁ ହାତ କଟୁଛି ତ କିଏ ଝିଅ ନାଁ ହାତରେ ଲେଖୁଛି ଏବଂ ଆହୁରି ଅନେକ ସର୍ତ ମଧ୍ୟ ଯୁବପିଢୀ ମଧ୍ୟରେ ଲାଗୁଛି । କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ବୁଝି ପାରୁ ନାହାନ୍ତି ଯେ ତାହା ଦ୍ୱାରା କି ବଡ ବଡ କ୍ଷତି ଆଗକୁ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଯଦି ଆପଣ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ତେବେ ସାବଧାନ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ଯାଇ ପାରେ,ଭବିଷ୍ୟତରେ ଅନେକ ପ୍ରଭାବ ପକାଏ । ଏହା ଏକ କ୍ଷଣକ ସମାଧାନ । ହୁଏତ ଆପଣ ଏହା କରି କିଛି କ୍ଷଣ ପାଇଁ  ଖୁସି ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଖୁସି ରହିବେ ନାହିଁ ।
       ଏହା ଆପଣଙ୍କ ସଂପର୍କ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇ ପାରେ । ଆପଣ ଯେତେ ଚେଷ୍ଟା କଲେ ବି ଏହା ଲୁଚି ରହେନା,ସବୁ ଲୋକ ଜାଣିପାରନ୍ତି । ଫଳରେ ସେମାନେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣେ ମାନସିକ ରୋଗୀ ଭାବରେ ଦେଖନ୍ତି ।
      ହୁଏତ ଆପଣଙ୍କର ଅଧିକ କ୍ଷତି ହୋଇପାରେ । ଅଳ୍ପ ଅଳ୍ପ ରେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ ବି ଯାଇପାରେ । ଏହା ଗୋଟିଏ ନିଶାରେ ପରିଣତ ହୋଇପାରେ ।  ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଅସୁବିଧାରେ ପଡିବେ ଆପଣ ତାହା କରିବା କୁ ଭାବିବେ ।

ସମାଧାନ:-

୧.    ସମସ୍ୟା କୁ ସାମ୍ନା କରନ୍ତୁ  ।

୨.    ନିଜ ଇଚ୍ଛା ରେ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଠିକ ଲାଗୁଛି କିନ୍ତୁ କରି ପାରୁ ନାହାନ୍ତି ତେବେ ତାହା କହି ଦିଅନ୍ତୁ ।

୩.    ସବୁ କଥାକୁ ବୁଝିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ।

୪.    ଶାନ୍ତ ମନରେ ଭାବନ୍ତୁ । ଜମାରୁ ବି ରାଗନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

୫.    ଗୀତ ଶୁଣନ୍ତୁ,ନାଚନ୍ତୁ ଏବଂ ବହି ପଢନ୍ତୁ ।

୬.    Shower ରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ପାଣି ଟ୍ୟାପ ଖୋଲି ଛିଡା ହୁଅନ୍ତୁ  ।

୭.    ନିଜର ଭାବୁଥିବା ଲୋକ କୁ କୁହନ୍ତୁ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.